Šaro Olimpiados: Antrą kartą garbės pakylos papėdėje

2012-07-24
2008-ųjų Olimpiada
Pekinas

Pekino olimpinės žaidynės Šarūnui Jasikevičiui jau buvo trečiosios jo karjeroje. Lietuvos rinktinę į Kinijoje vykusią olimpiadą pateko praėjusiais metais (2007) Europos čempionate Ispanijoje iškovojusi bronzos medalius.

2008-aisias metais buvo dedama ypač daug pastangų, kad pagaliau Žydrūnas Ilgauskas užsivilktų rinktinės marškinėlius, tačiau ši svajonė liko neįgyvendinta. Nepaisant to lietuviai patyrė dar vieną netektį dėl traumos į olimpiadą neišvyko Darius Songaila.

Į Pekiną mūsų rinktinė išvyko tokios sudėties: Šarūnas Jasikevičius, Rimantas Kaukėnas, Ramūnas Šiškauskas, Simas Jasaitis, Robertas Javtokas, Jonas Mačiulis, Mindaugas Lukauskis, Darjušas Lavrinovičius, Marius Prekevičius, Linas Kleiza, Kšyštofas Lavrinovičius ir Marijonas Petravičius. Vyriausiasis rinktinės treneris - Ramūnas Butautas.

Burtai lėmė, kad olimpiadoje lietuviai kausis A grupėje kartu su Argentina, Kroatija, Australija, Rusija ir Iranu. Kitoje grupėje kovojo - JAV, Ispanija, Kinija, Graikija, Vokietija, Angola.

Pekino Olimpinėse žaidynėse Šarūnui Jasikevičiui teko ypatinga garbė. Rinktinės įžaidėjui buvo patikėta nešti Lietuvos trispalvę olimpiados atidarymo ceremonijoje.

Lietuvių pirmoje olimpiados dvikovoje laukė olimpinė čempionė - Argentina. Visas rungtynes vyko atkakli kova taškas į tašką. Ketvirtojo kėlinio pradžioje po Mindaugo Lukauskio tritaškių lietuviai įgijo 10 taškų persvara ir atrodė, kad mūsų rinktinė persilaužė. Vis dėlto argentiniečiai nebuvo linkę pasiduoti ir rungtynių pabaigoje po Louiso Scolos dvitaškio išlygino rezultatą (75-75). Lietuvius išgelbėjo Linas Kleiza, kuris po Šarūno Jasikevičiaus perdavimo įsmeigė tritaškį ir išplėšė pirmąją pergalę 79-75. Šarūnas Jasikevičius pelnė 10 taškų ir atliko 8 rezultattyvius perdavimus.

"Mes laimėjome prieš olimpinę čempionę, o tai daug ką pasako. Aš mačiau, kad L.Kleiza buvo atsidengęs ir nemačiau kitos išeities, negu atiduoti kamuolį jam. Prieš tai pramečiau labai kvailą metimą, todėl lemiamu momentu atidaviau atsakomybę kitam" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius.
Antrose rungtynėse mūsų rinktinės laukė Azijos čempionai - Irano krepšininkai. Rungtynes agresyviau pradėjo varžovai, kurie pirmajame kėlinyje įgyjo 8 taškų persvarą. Antrajame kėlinyje Lietuva surengė spurtą 18:0 ir susikrovė dviženklę persvarą (33-20). Po didžiosios pertraukos lietuviai išlaikė turėtą persvarą ir iškovojo 99-67 antrąją pergalę olimpinėse žaidynėse. Šarūnas Jasikevičius pridėjo 20 taškų ir 3 rezultatyvius perdavimus.

"Nebuvo lengva žaisti rungtynes 9 valandą ryto. Mums rungtynių pradžioje nesisekė kontroliuoti žaidimo. Dabar mūsų komandos laukia dvejos labai sunkios rungtynės, jose pamatysime, ko esame verti. Rusai – Europos čempionai. Jie turi gerų žaidėjų ir nuostabų trenerį" - sakė Š.Jasikevičius po rungtynių su Iranu.

Po dviejų dienų Lietuvos laukė akistata su Europos čempione - Rusija. Lietuviai turėjo savų sąskaitų su rusais, kai apmaudžiai pralaiomėjo 2007-ųjų metų Europos čempionato pusfinalyje. Šios rungtynės parodė, kad susitiko dvi lygiavertės komandos. Du kėlinius kova praktiškai vyko taškas į tašką, o trečiajame kėlinyje lietuviams pavyko įgyti kiek saugesnę 7 taškų persvarą. Adrejus Kirilenkas baigiantis kėliniui buvo išvedęs Rusiją į priekį, tačiau lietuviai nepalūžo ir atsitiesė. Mūsų šalies rinktinė 82-77 parklupdė rusus ir iškovojo trečiąją pergalę. Šarūnas Jasikevičius pelnė 12 taškų ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

"Tai puiki pergale, nėra net ką kalbėti. Ji mums suteikia puikia galimybę kautis dėl pirmosios vietos grupėje. Kita vertus, mes turime ją pamiršti ir ruoštis rungtynėms su Kroatija" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius.
Prieš paskutinėse grupės teapo rungtynėse lietuvių laukė kova su Kroatijos rinktine. Rungtynės prasidėjo atkaklia kova, tačiau antrajame kėlinyje kroatai sugebėjo susikrauti 7 taškų persvarą (24-31). Trečiajame rungtynių kėlinyje M.Petravičius pirmą kartą išvedė Lietuvą į priekį. Ketvirtajame kėlinyje žybėjo Linas Kleiza, kurio vedami lietuviai suskrovė didžiausią 15 taškų persvarą (80-65). Mūsų rinktinė iškovojo pergalę 86-73 ir užsitikrino pirmąją vietą A grupėje. Šarūnas Jasikevičius pridėjo 9 taškus ir 6 rezultatyvius perdavimus.

"Kroatai labai gerai gynėsi prieš mūsų "du prieš du". Bet mes žinojome, kaip jie žais. Jie žaidė taip pat, kaip pernai Madride ir jokių staigmenų nepateikė. Nežinau, kodėl du su puse kėlinio mums nesisekė. Bet ketvirtajame viską išsprendėme. Mes užsitikrinome pirmą vietą grupėje. Tai teoriškai yra labai svarbu, bet visi žinome, kad laukia žiauriai sunkus ketvirtfinalis" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius.

Grupės varžybų etapą Lietuva užbaigė rungtynėmis su Australija. Lietuviams šios rungtynės įtakos grupėje jau neturėjo gal dėl to ir rinktinė žaidė per daug atsipalaidavusi. Australai nuo pirmų minučių ėmėsi darbo ir išsiveržė į priekį, tuo tarpu lietuviai strigo tiek puolime, tiek gynyboje. Trečiajame kėlinyje lietuvių deficitas buvo milžiniškas - 37 taškai. Ketvirtajame kėlinyje Lietuva sumažino varžovų persvarą, tačiau 75-106 patyrė pirmąjį pralaimėjimą olimpiadoje. Šarūnas Jasikevičius pelnė 2 taškus ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus. Ketvirtifinalyje mūsų laukė Kinija arba Graikija.

Pirmoji vieta A grupėje lėmė, kad ketvirtfinalyje mūsų rinktinei teks žaisti su B grupėje ketvirtąją vietą užėmusią - Kiniją. Kinija buvo pavojinga jau vien tuo, kad ji buvo olimpiados šeimininkė, o faktas, kad prie jos vairo stovi gerai lietuvius pažįstantis Jonas Kazlauskas kėlė dar daugiau nerimo. Rungtynių pradžia sėkmingiau susiklostė kinams, tačiau lietuviai vedami Šarūno Jasikevičiaus persvėrė rezultatą ir po dviejų kėkinių jau turėjo dviženklę persvarą (41-30). Antroje rungtynių pusėje dominavo Lietuva. Kinai nespėjo paskui įsibėgėjusius lietuvius ir jo svajonė apie olimpinius medalius savo tėvynėje užgeso. Lietuva 94-68 palaužė šeimininkus ir pateko į varybų pusfinalį kur tęs kovą dėl olimpinių apdovanojimų. Šarūnas Jasikevičius ketvirtfinalyje buvo nesulaikomas jis pelnė 23 taškus ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

"Kai susikoncentruojame, esame labai galinga komanda. Jei nesusikaupiame, tada žaidžiame taip, kaip tai darėme rungtynėse su Australija. Nemanau, kad jau pasiekėme geriausią savo formą. Viskas išaiškėja per 40 minučių kovos. Tačiau kitose sporto šakose ketverių metų darbas nulemiamas per 10 sekundžių" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius po ketvirtfinalio rungtynių.
Pusfinalyje lietuvių laukė Pasaulio čempionė - Ispanija. Nuo pirmų rungtynių minučių aikštėje užvirė atkakli kova, tačiau ispanams šiek tiek pavyko atitrūkti (8-13). Rimantas Kaukėnas taikliais metimais neleido dar labiau pabėgti varžovams ir po jo tritaškio priekyje jau buvo Lietuva (17-15). Antrojo kėlinio pradžioje Ispanija pabandė dar kartą pabėgti nuo lietuvių (20-28). Antrajame kėlinyje lietuvius į priekį vedė Simas Jasaitis, po jo tritaškių Lietuva buvo priekyje (39-34). Trečiajame kėlinyje vyko lygi kova, tačiau kėliniui baigiantis Kšyštofas Lavrinovičius pataikė tritaškį su Pau Gasolio pražanga ir lietuviai buvo priekyje 66-62. Ketvirtajame kėlinyje vėl priekyje atsidūrė ispanai, tačiau Šarūnas Jasikevičius dvitaškiu persvėrė rezultatą (71-69). Likus žaisti 3 minutes Š.Jasikevičius tritaškiu sumažino deficitą iki 4 taškų 77-81. Rungtynių pabaigoje Ispanija pasinaudojo lietuvių klaidomis, bei realizavę baudos metimus 91-86 iškovojo pergalę. Lietuviai penktąjį kartą iš eilės kovos dėl bronzos medalių. Šarūnas Jasikevičius pusfinalyje pelnė 19 taškų ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Lietuvai rungtynėse dėl bronzos teko žaisti su Argentina, kurią sunkiai įveikė grupės etape. Rungtynėse prasidėjo atkaklia kova, o mače netrūko ir kraujo. Pirmajame kėlinyje Šarūnui Jasikevičiui buvo prakirstas antakis, tačiau arbitrai varžovų pražangos neįžvelgė. Po pirmojo kėlinio 3 taškais pirmavo argentiniečiai. Antrajame kėlinyje dominavo varžovai, kurie vieną akimirką turėjo jau net 24 taškų persvarą (44-68). Trečiajame kėlinyje Argentinos snaiperiai ir toliau šaudė tritaškius taip varydavi lietuvius į neviltį. Ketvirtajame kėlinyje Lietuva dar bandė gelbėtis, tačiau iki tol buvo prarasta per daug. Lietuviai antroje olimpiadoje iš eilės liko per žingsnį nuo medalių. Šarūnas Jasikevičius paskutinėse rungtynėse pelnė 9 taškus ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus.

26:5255,8%38,7%87%2,55,21,30,13,32,613
MIN - praleistas laikas aikštelėje, PTS - pelnyti taškai, 2PM-A - pataikyti ir mesti dvitaškiai, 3PM-A - pataikyti ir mesti tritaškiai, FTM-A - pataikyti ir mesti baudų metimai, REB  - atkovoti kamuoliai, AS - rezultatyvūs perdavimai, ST - perimti kamuoliai, BS - blokuoti metimai TO - klaidos, PF - pražangos;