Šaro Olimpiados: Sudužusi olimpinė svajonė

2012-07-19
 2004-ųjų Olimpiada
Atėnai

Šarūnas Jasikevičius į antrąją savo olimpiadą išvyko būdamas Europos čempionas ir naudingiausias senojo žemyno pirmenybių žaidėjas. Lietuviai 2003-aisiais metais Švedijoje sensacingai parklupdė visą Europą ir trečią kartą šalies istorijoje tapo čempione.

Po to kai Stocholme į varžybų pusfinalį nepateko Graikija, kuri buvo olimpiados šeimininkė reiškė, kad kelialapius į olimpines žaidynes gaus tik medalių laimėtojai. Šią dilemą lietuviai išsprendė dar pusfinalyje įveikusi Prancūziją, o vėliau finale palaužė ir Ispaniją.

2004-ųjų metų Olimpinės žaidynės vyko ten kur jos ir gimė - Graikijos sostinėje Atėnuose. Lietuvos olimpinę rinktinę sudarė šie krepšininkai: Šarūnas Jasikevičius, Vidas Ginevičius, Mindaugas Žukauskas, Arvydas Macijauskas, Saulius Štombergas, Ramūnas Šiškauskas, Darius Songaila, Donatas Slanina, Eurelijus Žuskauskas, Kšyštofas Lavrinovičius, Dainius Šalenga ir Robertas Javtokas. Vyriausiasis rinktinės treneris Antanas Sireika.

Burtai lėmė, kad Lietuva pateko į B grupę kartu su šeimininke Graikija, Puerto Riku, JAV, Angola ir Australija. Kitoje grupėje žaidė - Ispanija, Naujoji Zelandija, Serbija ir Juodkalnija, Argentina, Kinija, Italija.

Pirmąsias olimpiados rungtynes su Angolos krepšininkams lietuviams teko žaisti neįprastu laiku - 7 valandą ryto. Mūsų rinktinė rungtynių pradžioje atrodė dar nepabūdusi, tuo tarpu afrikiečiai be didesnių problemų siuntė vieną metimą į krepšį po kito. Po pirmojo kėlinio Lietuvos rinktinės deficitas siekė 10 taškų, tik trečiojo kėlinio pabaigoje lietuviams pirmą kartą pavyko išsiveržti į priekį, o pergalę pasiekė kukliu 5 taškų skirtumu 78-73. Šarūnas Jasikevičius prie pergalės pridėjo 14 taškų ir 6 rezultatyvius perdavimus.

"Antroje rungtynių pusėje lietuviai rado savo žaidimą. Jie ypač stiprūs kovodami dviese prieš du su tokiu įžaidėju kaip Šarūnas Jasikevičius" - kalbėjo Angolos vyriausiasis treneris Mario Palma.
Antrosiose rungtynėse Lietuvos laukė ne ką silpnesnis varžovas - Puerto Riko rinktinė, kuri pirmose rungtynėse sensacingai 92-73 sutriuškino JAV komandą. Vis dėlto puerto rikiečiams antrosios staigmenos nepavyko užfiksuoti ir 90-98 turėjo pripažinti lietuvių pranašumą. Šarūnas Jasikevičius prie pergalės pridėjo 18 taškų ir 7 rezultatyvius perdavimus. Lietuva su dviem pergalėmis tapo vienvalde grupės lydere.

Sekančiose rungtynėse lietuviams teko kilti į kovą prieš aikštės šeimininkę - Graikiją. Didelių ambicijų nestokojantys graikai tą vakarą išgyveno tikrą košmarą. Lietuviai varžovų arenoje surengė tikrą šou ir pademonstravo aukščiausios klasės žaidimą. Graikai negalėjo niekuo prilygti mūsų rinktinei, kuri trečiajame kėlinyje turėjo triuškinančią 38 taškų persvarą (82-44). Per likusį laiką Graikija mažino atsilikimą ir jis ištirpo iki 16 taškų, tačiau čia jau mūsų rinktinės treneris leido pasireikšti ir žaidėjams, kurie gauna žaisti mažiau. Pergalę lietuviai iškovojo 98-76. Šarūnas Jasikevičius pelnė 9 taškus ir atliko 8 rezultatyvius perdavimus.

Po puikių rungtynių su Graikija mūsų rinktinė jau ruošėsi kovai su JAV rinktine, kuri šioje olimpiadoje jau buvo patyrusi nesėkmės skonį. Visų rungtynių metu vyko atkakli kova ir nei vienai komandai nepavykdavo susikrauti saugesnio pranašumo. Vis dėlto pačios smagiausios akimirkos prasidėjo rungtynių pabaigoje. Šarūnas Jasikevičius tarsi prisiminęs tą nelemtą metimą Sidnėjaus olimpiados pusfinalyje prieš JAV šįkart šaltakraujiškai smeigė vieną tritaškį po kito. Likus žaisti 2 minutes ir 47 sekundes Š.Jasikevičius pataikė tritaškį su bauda (85-84), po 27 sekundžių dar vienas tritaškis (88-84), o po 42 sekundžiu - trečiasis (91-87). Vėliau rinktinės įžaidėjas pataikė dvi baudas (93-87), o JAV rinktinei išsigelbėti šiose rungtynės laiko nebeliko. Lietuva 94-90 iškovojo istorinę pergalę prieš JAV rinktinę sudarytą iš NBA žaidėjų. Šarūnas Jasikevičius tuomet buvo pagrindinis pergalės kalvis jis iš viso pelnė 28 taškus (2/2 dvitaškiai, 7/12 tritaškiai, 3/3 baudos), bei atliko 4 rezultatyviu.

"Ši pergalė neatnešė medalių. Kaip ir pralaimėjimas nebūtų tragedija" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius po pergalės prieš JAV rinktinę.
Grupės varžybas lietuviai baigė rungtynėmis su Australija, kuriai šios rungtynės jau nieko nereiškė. Lietuviai galingai sužaidė antrąjį rungtynių kėlinį kuomet patys pelnės 32 taškus, o varžovams leido įmesti vos 9. Antroje rungtynių pusėje Lietuva atsipalaidavo ir australai kiek priartėjo, tačiau mūsų rinktinė pergalės iš savo rankų neišleido 100-85. Lietuviai be pralaimėjimų baigė grupės varžybas ir užtikrintai žengė į ketvirtfinalį.

Pirmoji vieta grupėje lėmė, kad lietuviams ketvirtfinalyje teko susidurti su Kinijos nacionaline rinktine, kurios štabe buvo lietuvis - Jonas Kazlauskas. Rungtynės prasidėjo nervingai ir atkakliai, tačiau vėliau Lietuva parodė savo tikrąjį veidą ir vedama Arvydo Macijausko užtikrintai 95-75 perkopė ketvirtfinalio barjerą. Lietuviai ketvirtoje olimpiadoje iš eilės pateko į pusfinalį ir tęs kovą dėl medalių. Ketvirtfinalyje Šarūnas Jasikevičius pelnė 7 taškus ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus. Pusfinalyje Šarūnas Jasikevičius pelnė 9 taškus ir atliko 9 rezultatyvius perdavimus.

Pusfinalyje mūsų rinktinės laukė Italija. Jau prieš rungtynes pasigirdo kalbos apie finalą ir olimpinius aukso medalius. Vis dėlto, tai reikėjo įrodyti aikštelėje. Rungtynių pradžia buvo sunki, bet lietuviams ji buvo kur kas sėkmingesnė po 10 minučių kovos mūsų rinktinė įgijo 6 taškų persvarą (26-20). Antrajame kėlinyje prabilo italų snaiperiai, kurie vieną po kito siuntė tolimus metimus į lietuvių krepšį. Prieš išeinant į ilgąją pertrauką priekyje jau buvo varžovai 49-43. Dar po 10 minučių kovos Italijos rinktinės persvara padidėjo iki dviženklės persvaros. Paskutiniame rungtynių kėlinyje lietuviai nebuvo linkę nuleisti ginklų ir vedami Sauliaus Štombergo išlygino, o vėliau ir persvėrė rezultatą. Tačiau vos išvedęs Lietuvą į priekį ekipos kapitonas prasižengė penktąjį kartą, o rungtynių pabaigoje atrodė, kad italams tiesiog šypsosi sėkmė ir įkrenta net patys sudėtingiausi mėtimai. Gianlucos Basiles ir Giacomos Galandos tritaškiai galutinai palaužė ir sužlugdė olimpinę Lietuvos svajonę. Pralaimėjimas italams 100-91 reiškė, kad jau kitą dieną reikės stoti į kovą su JAV rinktine dėl bronsos medalių. Paskutinėse rungtynėse Šarūnas Jasikevičius pelnė 17 taškų.

Krepšininkams buvo sunku pamiršti pralaimėjimą italams, tačiau reikėjo kovoti dėl bronzos medalių. Rungtynės buvo atkaklios nors JAV rinktinę iš dalies mačą kontroliavo, tačiau susikrauti saugios persvaros jiems nepavyko. Pirmasis kėlinys baigėsi taikiai (24-24), po antrojo 5 taškais priekyje buvo amerikiečiai. Prieš prasidedant lemiamui kėliniui Lietuvos deficitas buvo vos 3 taškai, tačiau ketvirtajame kėlinyje sėkmingiau žaidė varžovai, kurie 104-96 įveikė lietuvius ir pirmą kartą paliko be olimpinių apdovanojimų.

"Negali nuolat laimėti. Ir ketvirtoji vieta tokiai mažai šaliai kaip mūsų yra gerai. Tačiau pralaimėti dvejas paskutines turnyro rungtynes apmaudu" - kalbėjo Šarūnas Jasikevičius po paskutinių olimpiados rungtynių.

29:0746,4%39,3%84%3,45,61,403,92,214,1
MIN - praleistas laikas aikštelėje, PTS - pelnyti taškai, 2PM-A - pataikyti ir mesti dvitaškiai, 3PM-A - pataikyti ir mesti tritaškiai, FTM-A - pataikyti ir mesti baudų metimai, REB  - atkovoti kamuoliai, AS - rezultatyvūs perdavimai, ST - perimti kamuoliai, BS - blokuoti metimai TO - klaidos, PF - pražangos;